Všetky deti bez ohľadu na vek pri horúčke potrebujú:
- Dostatok tekutín.
Dieťaťu opakovane ponúkajte piť vlažné tekutiny (nikdy nie horúci čaj)- pri horúčke telo stráca tekutiny a tekutiny sú potrebné aj pre boj s infekciou. - Primerané oblečenie.
Dieťaťu oblečte voľné vzdušné bavlnené oblečenie v jednej vrstve, prikryte tenkou prikrývkou. Ak je dieťa príliš zabalené alebo naobliekané, nemôže sa telo zbaviť nadbytočného tepla a teplota môže ešte viac stúpať. Ak sa dieťa spotí, prezlečte ho do suchého oblečenia. - Pokoj a oddych v domácom prostredí.
Dieťa dajte do dobre vetranej a neprekúrenej miestnosti (do 19-20°C). Nemusí ležať v posteli, ale nemalo by mať zvýšenú aktivitu. - Dostatočný prísun energie.
Prednostne podávajte jedlo vo forme cukrov – zemiaky, ryžu, cestoviny, nie mäso alebo vajcia. Dieťa však často pri horúčke nechce jesť, preto ponúkajte okrem vody sladený ovocný čaj, riedené ovocné šťavy, ovocné pyré (smoothie), riedke polievky a podobne. Nepodávajte tekutiny s obsahom kofeínu – kolu, čierne čaje – môžu zvyšovať močenie a tým zhoršovať dehydratáciu. Ak má dieťa hnačku alebo vracia, treba podávanie ovocia a ovocných štiav obmedziť.
Teplotu možno znížiť najmä liekmi proti horúčke, dostupné sú voľne v lekárni bez lekárskeho predpisu. Zábaly, kúpele a iné tzv. fyzikálne metódy znižovania teploty sa používajú len vo výnimočných situáciách – keď neúčinkujú lieky a teplota ďalej stúpa nad 39°C. Ochladzovanie prebieha odparovaním vody z povrchu tela, čím sa telo zbavuje tepla.
Ak sa dieťa hrá a je veselé, je to znamenie, že sa má dobre a pri horúčke nižšej ako 38,5°C nemusíte podávať lieky proti teplote. Krátkotrvajúca horúčka nespôsobuje poškodenie srdca ani nervového systému, ani nezhoršuje priebeh choroby. Takáto horúčka dieťaťu neškodí, naopak, pomáha telu brániť sa infekcii. Ak trvajú horúčky nad 38, 5°C dlhšie, najmä ak sú nad 39, 5 °C, môžu dieťa zaťažovať a hrozí významná strata tekutín – dehydratácia.
Pri nedostatku tekutín v tele sa telo ťažšie zbavuje tepla, častejšie sa objavujú vedľajšie účinky liekov, môže dôjsť k poruche fungovania telového metabolizmu až šoku.
- Ak je vaše dieťa s horúčkou dojčené a je mladšie ako 6 mesiacov, ponúkajte dojčenie častejšie ako zvyčajne.
- Ak je vaše dieťa s horúčkou na umelom mlieku a je mladšie ako 6 mesiacov, dávajte zvyčajné množstvo mlieka, ponúknite naviac malé množstvá vody.
- Ak je vaše dieťa staršie ako 6 mesiacov, pokračujte s dojčením alebo umelým mliekom, ponúkajte naviac malé množstvá vody.
Ak je vaše dieťa staršie ako 1 rok, ponúkajte vodu aj rehydratačný roztok, dostupný v lekárňach.
Ponúkajte tekutiny izbovej teploty v menších množstvách a častejšie.
5 kg – 550 ml na deň
10 kg – 1000 ml na deň
15 kg – 1250 ml na deň
20 kg – 1500 ml na deň
30 kg – 1800 ml na deň
40 kg – 2100 ml na deň
50 kg – 2400 ml na deň
60 kg a viac – 2500 - 2800 ml na deň