Pri odparovaní vody z povrchu tela dochádza zároveň k úniku tepla, a tak sa telo ochladzuje.
Efekt fyzikálneho ochladzovania je krátky. Tento spôsob môže vyvolať u dieťaťa značne nepríjemné pocity, nepokoj a tras, čo môže horúčku ešte zvýšiť. Ak však vaše dieťa výrazne ochladzovanie neodmieta, môže byť pomocou. Je dôležité si uvedomiť, že ochladzovanie je najúčinnejšie so súčasným podávaním liekov proti horúčke. Fyzikálne ochladzovanie totiž neovplyvňuje termostat v mozgu, ktorý je nastavený na vyššiu teplotu ako normálne, preto sa pri chladení telo snaží zachovať horúčku a preto sa bráni trasom svalov a vnútornou tvorbou tepla. Termostat v mozgu sa prestaví až podaním liekov proti horúčke.
Fyzikálne ochladzovanie používajte ak:
- teplota je nad 39,5°C – najskôr podajte liek proti horúčke
- teplota je nad 39°C a naďalej stúpa – dieťa sa snažíme schladiť , kým nezaúčinkujú lieky proti horúčke (účinok väčšiny liekov sa dostaví až po 1-1,5 hodine od podania)
- dieťa vracia a nevie udržať v žalúdku liek proti horúčke
- dieťa je alergické na oba lieky proti horúčke (veľmi zriedkavé)
- dieťa so závažným poškodením pečene alebo ťažkým neurologickým postihnutím
- dieťa s úpalom (lieky proti horúčke neúčinkujú)
Trenie vlhkou špongiou: Cieľom je vytvoriť na povrchu kože jemný film vlažnej tekutiny (29-30°C), ktorá odoberá koži teplo a následne sa odparuje. Trením sa tiež rozširujú cievy v koži a tým sa zvyšuje odvádzanie tepla sálaním. Na kožu celého tela dieťaťa okrem vlasovej časti hlavy naneste jemným trením vlhkou špongiou film vlažnej vody, a nechajte odpariť. Po odparení opäť zopakujte 2-3 krát. Najvyšší účinok je prvých 30 minút, neskôr účinnosť chladenia klesá.
Obmývanie tela: Dieťa môžete obmývať mokrou špongiou vo vaničke s vlažnou až mierne teplou vodou od 29-32°C po dobu približne 10 minút. Pohodlnejšie je dieťaťu v polo-sede až sede, v ležiacej polohe sa môžu cítiť nepríjemne. V miestnosti by mala byť teplota okolo 24°C. U starších detí môžete použiť sprchu s rovnakou teplotou vody, pre menšie deti nie je sprchovanie odporúčané. Sprchovať začnite od nôh postupne nahor. Ak sa dieťa začne triasť, znamená to, že voda je príliš studená a je potrebné dieťa vybrať z vaničky a osušiť.
Vlažné obklady a zábaly : Na posteľ položte suchú osušku, aby ste nezmáčali posteľ. Namočte plienku alebo osušku do vlažnej vody s teplotou medzi 22 až 25°C a dôkladne vyžmýkajte. Chladnú tkaninu položte na posteľ a dieťa na ňu uložte a zabaľte od ramien po slabiny tak, že končatiny zostanú voľné. Počkajte 7-10 minút, kým sa osuška neoteplí. Keď je osuška teplá, dieťa odbaľte a zľahka utrite. Zábal môžete 2-3 krát zopakovať.
Nikdy dieťa:
- Nepotierajte alkoholom alebo alkohol obsahujúcimi prípravkami.
- Nekúpte alebo nesprchujte studenou vodou (je to pre dieťa veľmi nepríjemné – a jedným z cieľov liečby horúčky je pohodlie dieťaťa. Pôsobenie chladu na telo môže spôsobiť triašku a tras svalov, čo môže naopak teplotu zvyšovať)
- Neošetrujte fyzikálnym ochladzovaním, ak má dieťa studené ruky a nohy, mramorovú kožu, pri chorobách s mokvajúcimi vyrážkami alebo pri výraznom odmietaní a negativizme dieťaťa.